Pagrindiniai sveikatinimo treniruociu principai

Pagrindiniai sveikatinimo treniruočių principai

Fizinis aktyvumas yra sveikata, tačiau tik tuo atveju, kai viskas yra atliekama taisyklingai, tikslingai ir pagal planą. Tad žemiau pateikiame šešis principus, kurie padės planuoti treniruotę, fizinio aktyvumo kiekį bei rezultatų gerinimą.

Pagrindiniai treniruočių principai, kuriais turi remtis sportuojantys žmonės, yra šie:

Treniruočių principai - perkrovimasPerkrovimo principas

Kad pasiekti užsibrėžtą tikslą ir eiti teigiama pokyčių linkme, jums fizinio aktyvumo reikės daugiau nei „normaliai“. Jei jūsų treniruotė bus per lengva, krūvis bus mažas, tai didelio poveikio organizmui nebus. Tačiau labai svarbu ir nenualinti organizmo ir neduoti per didelio krūvio, nes tai nutolintų jūsų tikslus dar toliau. Tad svarbu atrasti tą fizinio aktyvumo aukso viduriuką, kuomet yra lengviausia pasiekti teigiamų pokyčių fizinei sveikatai.

Progresyvaus apkrovimo principas

Fiziniai krūviai turi didėti nei per lėtai, nei per greitai. Mes turime palaipsniui didinti užduotis sau, laikytis reguliarumo ir nuoseklumo. Turime pradėti nuo pat pradžių – stabilizacijos pratimų, tuomet pereiti prie jėgos ir galų gale prie galios. Praleidus bent vieną komponentą neišeis siekti geriausio, o tik atvirkščiai, galime pasidaryti labai daug mikrotraumų, kurios vėliau perauga į rimtas traumas. Taip pat labai svarbu tinkamas poilsis ir atsigavimo laikas. Turite žinoti, kad poilsis kūnui yra toks pat svarbus kaip ir pati treniruotė. Neduodant laiko kūnui atsigauti, mes patiriame daug streso ir dėl to atsiranda galimybė persitreniruoti. Tad labai svarbu klausytis savo kūno , atsižvelgti į savo fizinį lygį, nes visi mes esame skirtingi ir fiziniai krūviai mums visiems skirtingai didėja.

Treniruočių principai - specifiškumasSpecifiškumo principas

Visi adaptaciniai pakitimai kūne, priklauso nuo treniruotės specifikos. Perkrovimas yra specifinis kiekvienam fitneso komponentui bei atskiroms kūno dalims. Pavyzdžiui, taikant jėgos krūvius, didėja raumenų jėga, tačiau ne širdies ir kraujagyslių sistemos pajėgumas. Taip pat kaip pavyzdį galime pateikti, jei jūsų nugaros raumenys yra silpnesni ir neproporcingi kitiems raumenims, tai jūs turėtumėte būtent šiems raumenims skirti daugiau dėmesio, o ne krūtinės raumenims ir stengtis, kad kūnas būtų proporcingas.

Grįžtamojo ryšio principas

Jei pasiekus savo tikslą mes sustojame vietoje, nebeatliekame fizinių krūvių, tai mūsų pasiekti rezultatai grįš į pradinį tašką, nuo kurio mes pradėjome. Niekada nebus taip, kad fizinio aktyvumo poveikis ir nauda išliks visą laiką, nors mes jo ir nebetreniruosime. Rezultatai matysis tiek, kiek mes atliksime perkrovimo principą.

Treniruočių principai - atsakasDozės – atsako principas

Kuo didesnė fizinio aktyvumo dozė (ne per didelė), tuo didesnis poveikis. Tačiau „daugiau ne visuomet yra geriau“. Šią frazę turėtų įsiminti kiekvienas sportuojantis žmogus. Taip pat kaip ir perkrovimo principe, kiekvienas turėtų žinoti, kokia fizinio aktyvumo dozė jam suteikia didžiausią naudą.

Mažėjančio grįžtamojo ryšio principas

Kuo labiau fiziškai stiprėjama, tuo sunkiau pasiekti papildomos naudos iš fizinių krūvių. Kai tik pradedame sportuoti, rezultatai pakankamai greitai pasimato, tačiau kuo toliau, tuo sunkiau juos pasiekti, nes kiekvienas mes turime genetines ribas, kurių pasiekus viskas sustoja ir tuomet svarbiausiu veiksniu tampa palaikyti pasiektą formą ir fizinę naudą.

Migle Zakarkaite

Miglė Zakarkaitė

Fizinio aktyvumo patarimai, pratimų atlikimas bei konsultacija sporto klausimais.

Facebook | Instagram

Įrašo “Pagrindiniai sveikatinimo treniruočių principai” komenatarų: 2

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.